Na początku marca, a dokładniej w dniach 8-14.03.2022, na Wyspie Sobieszewskiej odbyła się wymiana młodzieży ‘Migration – it’s time for integration’.

Uczestnikami były osoby z Polski – Instytut Współpracy Regionalnej, Włoch – Comitato D'Intesa Tra Le Associazioni Volontaristiche Della Provincia Di Belluno, Węgier - Youth Bridges Budapest i Grecji - Greek Youth Mobility – GYM.

Tematem projektu była migracja, w kontekście integracji. Głównym celem projektu natomiast było przeprowadzenie siedmiodniowych warsztatów, podczas których młodzi ludzie z 4 krajów rozwijali kluczowe kompetencje i zdobywali wiedzę na temat współczesnych migracji.

Celem zaplanowanych przez nas działań było podniesienie kompetencji uczestników projektu, a także zdobycie wiedzy niezbędnej do funkcjonowania w zróżnicowanym kulturowo świecie. Ponadto młodzi ludzie chcieli poznać przyczyny współczesnych migracji, aby lepiej zrozumieć postępujące przemieszczanie się ludzi.

Podczas projektu, za pomocą metod ewaluacji pozaformalnej, uczestnicy pogłębili swoją wiedzę w obrębie tematu migracji, teraz znają już różnice między pojęciami – imigrant, emigrant, reemigrant czy uchodźca. Wiedzą, jakie są przyczyny i skutki migracji ludności. Są świadomi tego, jakie stereotypy krążą na temat emigrantów w ich krajach oraz krajach pozostałych uczestników projektu. Dzięki wizycie w Muzeum Emigracji w Gdyni, dowiedzieli się więcej o losach Polaków i nie tylko. Przeprowadziliśmy też wywiady z lokalną społecznością na temat wiedzy o migracji, stereotypach i zapytaliśmy o opinię. Uczestnicy pogłębili także swoją wiedzę również na temat Fake News. Wiedzą jak je rozpoznać oraz jak z nimi walczyć.

Kolejną bardzo ważną częścią projektu było Storytelling. Nasi uczestnicy przygotowali historię imigranta/uchodźcy opartą na faktach. Rezultaty ich pracy możecie znaleźć poniżej.

Projekty w ramach programu Erasmus+, jak widać dają wiele możliwości. Dzięki naszej organizacji możesz wziąć udział w wymianie młodzieży lub szkoleniu dla osób pracujących z młodzieżą w Polsce oraz za granicą. Chciałbyś wziąć udział w projekcie?

Zachęcamy do kontaktu z nami poprzez maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 

STORYTELLING

1) ARNOLD SCHWARZENEGGER

Arnold Schwarzenegger cz.1 

Arnold Schwarzenegger cz.2

 

2) JANISZ HAMERSKI

Janusz Hamerski

 

3) NADIA MURAD

Nadia Murad cz.1

Nadia Murad cz.1

Nadia Murad cz.3

 

4) Tan Le

Tan Le cz.1

Tan Le cz.2

Tan Le cz.3

 

5) Nadia Nadim

Nadia Nadiam cz.1

Nadia Nadim cz.2

 

6) Yeonmi Park 

Yeonmi Park

 

7) J'Tia Taylor

J'Tia Taylor

 

210285