wizyty studyjne

Aktualności

 

📢 Instytut Współpracy Regionalnej realizuje przedsięwzięcie pt. "Większy potencjał Instytutu Współpracy Regionalnej" w ramach programu „Odporność oraz Rozwój Ekonomii Społecznej i Przedsiębiorczości Społecznej” na lata 2022-2025

Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy w kwocie 110 731,62

#KorzyściDlaCiebie #NextGenerationEU #FunduszeUE #KPO

 

 

 

 

 

 W ramach realizowanego projektu "European Union Values for a Bright Tomorrow" w Rewie (10-17.04.2024) mieliśmy okazję wziąć również udział w Europejskim Tygodniu Młodzieży w Gdańsku, który odbył się 15 kwietnia 2024.

Wydarzenie odbyło się w InnHUB działającym w @biblioteka_ug Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie wraz z osobami z Włoch, Rumunii, Litwy, Polski, Białorusi, Ukrainy i Turcji mieliśmy niezwykłą przyjemność porozmawiać o demokracji.

Temat naszego Training Course, który odbywał się w Rewie, idealnie wpisywał się w wartości, jakimi kieruje się Unia Europejska. Rozmawialiśmy o demokracji, o jej istocie i wyzwaniach, jakie stawia przed młodymi ludźmi. Głównym elementem spotkania w Gdańsku było zagranie w grę “Cake for democracy - Przepis na demokrację”. To doświadczenie polegało na tworzeniu własnego państwa i demokracji a także pozwoliło nam lepiej zrozumieć, jak ważne jest budowanie demokratycznych struktur i wartości w społeczeństwie.

Dzięki takiemu wydarzeniu, jak #EuropeanYouthWeek, młodzi ludzie mają szansę lepiej poznać idee, na których opiera się Unia Europejska.

Była to nie tylko okazja do dyskusji, ale także do integracji między młodymi ludźmi z różnych krajów, co prowadzi do budowania więzi i wspólnego rozwoju.

Jesteśmy wdzięczni za możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu i za szansę, jaką daje nam European Youth Week, aby wspólnie eksplorować i promować demokratyczne wartości.

 

 

     

12 grudnia 2023r.  zakończyło się nasze 7-dniowe intensywne szkolenie w Rewie pt. „How to be a group leader”, które zgromadziło uczestników z różnych krajów, między innymi z – Gruzji, Armenii, Chorwacji, Portugalii, Rumunii, Polski.

🚀 Najważniejsze informacje o TC:
Program obejmował spektrum umiejętności niezbędnych do skutecznego przywództwa grupy, od podstawowych zasad po praktyczne zastosowania.

🌍 Globalna wymiana:
Wymiana kulturalna między uczestnikami stworzyła rozmaitą atmosferę edukacyjną, pokazując siłę jedności w różnorodności.

🙌 Dziękujemy!
Wielkie brawa dla zaangażowanych uczestników, którzy poświęcili swój czas i energię, aby projekt zakończył się sukcesem. Specjalne podziękowania dla organizacji partnerskich❤

Razem możemy inspirować, przewodzić i kształtować pozytywny wpływ na świat! 💼

      

    

 

_____________________________________________________________________________________________
 
 
W ubiegłym tygodniu zakończyło się intensywne trzydniowe spotkanie, zatytułowane “Partnership beyond borders”, którego celem było wspieranie współpracy i budowanie sieci kontaktów, pomiędzy różnymi organizacjami międzynarodowymi z Europy i krajów niestowarzyszonych.
 
 
 

 
 
Odbyło się ono w pięknej Słowenii, w Ljubljanie, która zachwyciła swoim urokiem chyba każdego z nas.
 
Mieliśmy okazję zapoznać się z nowymi, potencjalnymi partnerami, wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w naszych organizacjach a także zgłębiać wiedzę dotyczącą akredytacji w ramach projektu Erasmus+ .
 
Zdobytą wiedzę i pozyskane kontakty z pewnością wykorzystamy w najbliższych miesiącach a nawet i latach!
 
 
 
 
     
 
 
 
______________________________________________________________________________________________
 
 

INSTYTUT WSPÓŁPRACY REGIONALNEJ ZAPRASZA NA BEZPŁATNE SZKOLENIE NAUKA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU JAKO EFEKTYWNA METODA EDUKACJI WŁĄCZAJĄCEJ

Miejsce i czas szkolenia:

Centrum Integracji Społecznej w Mielnie
Adres: ul. Mickiewicza 3, 76- 032 Mielno
4-8.04.2022 (poniedziałek- piątek)

Szkolenie skierowane jest do osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w ramach edukacji
formalnej i pozaformalnej (nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pedagodzy, psychologowie, pracownicy ośrodków kultury, NGO’s prowadzących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży.

Tematyka
zalecenia na temat promocji zdrowia wśród dzieci
poznanie metod nauki na świeżym powietrzu (Outdoor learning)
zrozumienie potrzeb dzieci i młodzieży w kwestii zdrowia psychicznego i fizycznego

Głównym celem intensywnego szkolenia jest wzmocnienie kompetencji osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie metod nauki na świeżym powietrzu oraz promocji zdrowia.
Szkolenie będzie prowadzone przez 2 trenerów z Norwegii, którzy opracowali i wdrażają w swoim regionie kryteria promocji zdrowia w szkołach. Obaj trenerzy posiadają ponad 20 letni staż pracy w lokalnych szkołach podstawowych, są wykwalifikowanymi nauczycielami z dodatkowymi kwalifikacjami do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego i zajęć na świeżym powietrzu.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny- uczestnikom zapewniony zostanie nocleg, wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu.



Rekrutacja uczestników szkolenia odbywa się poprzez formularz rekrutacyjny online zamieszczony pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevdmZvUwx4dfkseaSSVISewNdx20PU43NKvFq4XRKIlZPX6g/viewform
O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń!

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 736 145 000 lub mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Edukacja, mającego na celu zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego ObszaruGospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy Polską, Islandią, Liechtensteinem oraz Norwegią w obszarze edukacji

W dniach 24.03.2021 – 26.03.2021 r. odbyło się kolejne przedsięwzięcie realizowane przez nasz Instytut. Projekt Wizyta przygotowawcza o nr FWD/20/WP/0015 korzysta z dofinansowania o wartości 2 100,00 EUR otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG. Celem projektu jest nawiązanie długotrwałej współpracy oraz przygotowanie i zaplanowanie wspólnego projektu, który złożyliśmy w Programie Edukacja w Komponencie I sektorze Profesjonalny rozwój kadry, działanie intensywne szkolenie w kwietniowym naborze w roku 2021. Wizyta przygotowawcza miała również na celu wymianę dobrych praktyk oraz pokazanie koordynatorom projektów z Polski działań urzędu okręgu oraz sposobu pracy. Co więcej była to także okazja do opracowania dokumentów projektowych oraz spotkania z ludźmi, którzy na co dzień pracują
z dziećmi w ramach programu promocji zdrowia opracowanego przez zespół ekspertów z Nordland. W tych dniach spotkaliśmy się (niestety tylko w formule online) z przedstawicielami Nordland County Council z Norwegii odpowiedzialnymi za opracowanie i wdrażanie programu promocji zdrowia w szkołach, w regionie Nordland oraz propagujących naukę na świeżym powietrzu i życie/przebywanie na świeżym powietrzu (frilufsliv). Podczas rozmowy omówiliśmy założenia przyszłej współpracy, koncepcję i harmonogram przyszłego szkolenia dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Przed spotkaniem opracowaliśmy wstępne założenia naszego projektu, które w trakcie wizyty przygotowawczej doprecyzowaliśmy oraz omówiliśmy. Mamy nadzieję, że nasze ustalenia zaowocują otrzymaniem grantu na realizację szkolenia w kwietniu 2022 r. 

Wizyta przygotowawcza została zrealizowana w ramach Programu Edukacja, dzięki wsparciu Państw -Darczyńców: Islandii, Lichtensteinu i Norwegii z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich. 

W dniach 11.08.2020 – 15.08.2020 odbędzie się kolejne przedsięwzięcie realizowane przez nasz Instytut.

Tematem zaplanowanej  wizyty przygotowawczej w Islandii jest profesjonalny rozwój kadry, w ramach którego organizacja z Mosfellsbær, Islandia podzieli się z nami swoim doświadczeniem i nowymi technikami kształcenia.

Inicjatywa dojdzie do skutku dzięki dofinansowaniu dwumiesięcznego projektu (projekt trwa od 09.07.2020 r. do 08.09.2020 r.), które otrzymaliśmy od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG i funduszy norweskich. Efektem wizyty przygotowawczej będzie spotkanie na żywo przedstawicieli Instytutu Współpracy Regionalnej z reprezentantami nowo poznanej organizacji partnerskiej z Islandii – Play To Learn More.

Głównym celem, który chcemy zrealizować jest przygotowanie efektywnych warsztatów dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Dzięki szkoleniom kadra podniesie swoje kwalifikacje oraz pozna nowe, innowacyjne narzędzia pracy.

Wizyta przygotowawcza sprawi, że Instytut będzie miał realną szanse doprecyzowania, uszczegółowienia oraz zaplanowania naszego przyszłego wspólnego projektu w ramach Programu Edukacja.

Mamy nadzieję,  że wizyta w Islandii poskutkuje nawiązaniem długoterminowej i owocnej współpracy :) 

Szanowni Państwo, z uwagi na sytuację w Polsce i Europie związaną z koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującej chorobę COVID-19 z przykrością zawiadamiamy, iż szkolenie
"Metody i sposoby przeciwdziałania mowie nienawiści i fake news - szkolenie dla przedstawicieli i pracowników sektora edukacji nieformalnej"w zaplanowanym terminie 26-30.04.2020 r. nie odbędzie się. Nowym terminem szkolenia jest 05-09.10.2020 r. Wszystko inne pozostaje bez zmian (miejsce, partner, grupa docelowa, cel).

Życzymy wszystkim zdrowia i zapraszamy w październiku.

W dniach 26.08.2019-01.09.2019r. w Gdyni 33 osobowa grupa z Polski, Włoch, Niemiec, Bułgarii, Rumunii wzięła udział w wymianie młodzieży pn. Respect me and be human.
Młodzież zainteresowana była problemem przestrzegania praw człowieka w kontekście uchodźców oraz problemem narastającej dyskryminacji wobec uchodźców i imigrantów
i dlatego zdecydowała się zrealizować ten projekt.

W trakcie wymiany oraz całego projektu poruszone zostały zagadnienia z zakresu praw człowieka, prawa migracyjnego, informacji nt. uchodźców, bezpieczeństwa migracyjnego i ochrony granic.

W dniach 01.05.2019-07.05.2019 35 osobowa gr. z Polski, Włoch, Grecji, Chorwacji i Litwy wzięli udział w projekcie "Entrepreneurship for everybody". Uczestnicy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przedsiębiorczości oraz prowadzenia działalności gosp. A także porównać, jakie jest nastawienie osób z innych krajów Unii Europejskiej do przedsiębiorczości oraz  jak kształtuje się jej poziom.

 

Tematem projektu wraz z siedmiodniową wymianą młodzieży z pięciu różnych państw europejskich był rozwój kompetencji przedsiębiorczych i inicjatywności poprzez przeprowadzenie symulacji prowadzenia własnej firmy z obszaru zielonych miejsc pracy

Niedawno skończył się nasz Training Course dotyczący projektu Cultural Tourism in a form of Youth Entrepreneurship! Przez 7 dni (od 31.05 do 06.06) gościliśmy młodzież z Argentyny (RAMC), Brazylii (Cooperbom Turismo), Peru (Brigada De Voluntarios Bolivarianos) i Hiszpanii (Asociación Projuven).

Głównym celem kursu było promowanie edukacji przedsiębiorczości młodzieży w dziedzinie kulturalno-turystycznej.
Przeprowadziliśmy bardzo przydatne warsztaty na temat Business Model Canvas i platformy przedsiębiorczości, które zostały stworzone specjalnie dla tego projektu(http://www.iwr.org.pl/ctafoye). Uczestnicy wykazali ogromne zaangażowanie i ciekawość tematu.

W dniach 21-30/05 woluntariusze z Instytutu Współpracy Regionalnej wraz z partnerami z Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Litwy wzięli udział w projekcie odbywającym się w Kownie pt.: "Crafts of the past as a way to the future".  

Podczas projektu poruszane były tematy dziedzictwa kulturowego, kształtowania naszej tożsamości oraz działania związane z tradycyjnym rzemiosłem. Podczas warsztatów twórczych, ogólnych refleksji i wieczorów kulturowych młodzież miała okazję poznać kulturę krajów partnerskich i spędzić aktywny oraz owocny czas podczas trwania wymiany.

. 

 

 

W dniach 2.05- 8.05 dwie przedstawicielki naszej fundacji wzięły udział w Job Shadowing w ramach projektu „Cultural tourism as a form of Youth Entrepreneurship”, podczas którego przyglądały się pracy wolontariuszy z fundacji Cooperbom Turismo w Brazylii, w mieście Ilheus.
W trakcie 7-dniowego pobytu wzięły udział w warsztatach, dzięki którym dowiedziały się, w jaki sposób turystyczne, kulturowe oraz historyczne walory można wykorzystać w prowadzeniu przedsiębiorstwa, a także podzieliły się wiedzą na temat Turystyki w Polsce. Głównym punktem była farma Chocolate Route oraz szkoła CEEP do Chocolate School of Technical Studies, gdzie poznały tajniki przerabiania i wykorzystywania owoców kakaowca.

W dniu 28.11.2018 przedstawiciele Instytut Współpracy Regionalnej, którzy brali udział w wymianie młodzieży Critical Thinking- the media filter zorgranizowali warsztaty o krytycznym myśleniu dla grupy uczniów LO im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie i podzielili się z nimi wiedzą zdobytą podczas projektu. W trakcie warsztatów, przedstawiciele Instytut Współpracy Regionalnej przedstawili prezentację pt: 'Jak zastosować krytyczne myślenie aby być bezpiecznym w Internecie?' A następnie zapytali uczestników warsztatów o następujące kwestie czym jest dla Ciebie krytyczne myślenie?

 

W dniach 11.11.2018-17.11.2018 przedstawiciele naszej fundacji Instytut Współpracy Regionalnej, wzięli udział w wymianie młodzieży C-Thinking zorganizowanej w Kownie przez Neribota Ateitis. W projekcie wzięli udział przedstawiciele czterech krajów, Polski, Litwy, Bułgarii i Słowacji, a jego tematem przewodnim było krytyczne myślenie. Projekt skierowany był do młodzieży z mniejszymi szansami (w głównej mierze przeszkodami społecznymi). Głównymi cele projektu to:
- wzrost umiejętności oceny informacji i tworzenia argumentów
- rola umiejętności krytycznego myślenia w życiu społecznym i zawodowym
- promowanie celów szczegółowych programu Erasmus +

 

W dniach od 24.09-30.09-2018 zaczęliśmy kolejne przedsięwzięcie.Tematem projektu wymiany młodzieży z czterech różnych państw europejskich jest Critical Thinking - the media filter - czyli jak nauczyć się wykorzystywać krytyczne myślenie do odbierania przekazów medialnych. Uczestnikami projektu będzie 42 osoby z Polski, Litwy, Hiszpanii i Włoch w wieku 18-25 lat aktywnych i świadomych obywateli społeczeństwa obywatelskiego, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę na powyższy temat oraz rozwijać swoją kreatywność.

 

 

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu przeprowadzonego podczas pierwszej z cyklu naszych debat! Telewizja Orion w Częstochowie zrelacjonowała przebieg spotkania oraz poprosiła o komentarz prezesa Instytutu Współpracy Regionalnej Wojciecha Miłosza.
Zachęcamy do zapoznania się z nagraniem klikając tutaj oraz zapraszamy na kolejne debaty!

Na spotkanie zaprasza także moderato debat- pani Monika Tarczyńska, która udzieliła wywiadu w Radiu Jura.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem klikając tutaj.  

Projekt "Młodzież na rynku pracy - cykl debat" stanowi inicjatywę studentów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i jest kontynuacją projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+  "Cykl debat- aktywny udział młodzieży w planowaniu rozwoju gminy". Główny celem projektu jest podtrzymanie i poszerzenie sieci komunikacji młodzieży z decydentami oraz ekspertami w zakresie kształtowania polityki młodzieżowej  na poziomie lokalnym i transnarodowym dotyczącej przedsiębiorczości i walki z bezrobociem wśród młodych obywateli Europy.

W projekcie biorą udział studenci Uniwersytetu w Maladze, nauczyciele akademiccy z Hiszpanii i z Polski, stowarzyszenia działające na rzecz młodzieży, przedsiębiorcy lokalni znający sytuację młodzieży na rynku pracy, którzy przekażą swoje stanowisko ws. zatrudniania młodych ludzi. Inicjatorami projektu są członkowie kół naukowych działających na Akademii im. Jana Długosza i studentów uczestniczących w poprzednim projekcie debat.

Główną fazą projektu jest cykl 5 debat poświęconych sytuacji młodzieży na rynku pracy.

W związku z powyższym serdecznie zapraszamy wszystkich studentów i uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w debatach. Spotkania decydentów, ekspertów i młodzieży odbywać się będą na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, przy ul. Zbierskiego 2/4.  Debata otwierająca cykl odbędzie się 10 kwietnia o godzinie 10.00. 

zaproszenie na debatę

Tematyka, terminy i miejsca spotkań poszczególnych debat:

Debata I: „Sytuacja młodych osób na europejskich rynkach pracy”

Godz. 10.00-14.00, 10.04.2017, ul. Zbierskiego 2/4 (budynek Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie)

 

Debata II: „Sytuacja kobiet na rynku pracy”

 Godz. 10.00-14.00, 09.05.2017, ul. Zbierskiego 2/4 (budynek Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie)

 

Debata III: „Rola edukacji w zapobieganiu bezrobociu wśród młodych osób”

Godz. 10.00-14.00,   23.05.2017, ul. Zbierskiego 2/4 (budynek AJD)

 

Debata IV: „Formy wsparcia młodzieży na rynku pracy”

Godz. 10.00-14.00, 05.06.2017, ul. Zbierskiego 2/4 (budynek AJD)

 

Debata V: Podsumowanie cyklu debat

Godz. 10.00-14.00, 06.06.2017, ul. Zbierskiego 2/4 (budynek AJD)

Serdecznie zapraszamy !

 

W dniach od 4 do 11 października w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku odbędzie się wymiana młodzieży w ramach programu Erasmus +.
Celem projektu jest promocja ekologicznego stylu życia. Uczestnicy "Eco Energy" pochodzący z Hiszpanii, Włoch i Polski w ciągu siedmiu dni zrealizują szereg zadań poświęconych ekologii i energii odnawialnej. W ramach zajęć poznają między innymi metody pozyskiwania oraz wykorzystywania "zielonej energii" i przeprowadzą eksperymenty z tym związane. Ponadto odwiedzą m.in. Elektrownię Wodną w Żarnowcu oraz Centrum Nauki Experyment w Gdyni. 
Poza podniesieniem wiedzy i świadomości na temat ekologii, młodzież będzie miała możliwość nawiązania dialogu międzykulturowego i poznania rówieśników z innych państw europejskich.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem i materiałem filmowym z Cyklu debat

Raport ewaluacyjny i pozostałe materiały zostały zamieszczone w zakładce "Realizowane projekty".

Zapraszamy wszystkich studentów i uczniów szkół średnich na cykl debat:

„Aktywny udział młodzieży w planowaniu rozwoju gminy"

W majowym wydaniu Biuletynu Informacyjnego Gminy Mykanów zamieszczono podsumowanie Cyklu debat- Aktywny udział młodzieży w planowaniu rozwoju gminy organizowany we współpracy Instytutu Współpracy Regionalnej i studentów Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Zachęcamy do lektury: BIM-kwiecień-maj2016.pdf

W dniu 4 kwietnia odbyła się kolejna z debat organizowanych we współpracy z AJD w Częstochowie.

Debata była poświęcona bezrobociu i przedsiębiorczości.

Zapraszamy na kolejną debate na temat kształotowania przestrzeni publicznej w dniu 18.4 godzina 9.30 (ul. Waszyngtona 4/8)

W ramach projektu Sport for ALL w dniach 12-13 kwietnia gościliśmy partnerów z Rumunii i Belgii.

Spotkanie poświęcone było przygotowaniu wymiany młodzieży w lipcu 2016

W dniach 18 i 25 kwietnia odbyły się kolejne debaty poświęcone kulturze i wpływowi młodzieży na przestrzeń publiczną.

W debatach wzięła udział młodzież licealna i akadamicka, przedstawiciele samorzadów; organizacji młodzieżowych oraz eksperci.

Podczas ostatniej debaty odwiedziła nas TV. 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem klikając tutaj

296656